Urny wyborcze
Ostatnia aktualizacja 29 listopada 2021 r.
Urny Wyborcze do głosowania
Przezroczysta urna wyborcza
Jeżeli poszukujesz producenta urn wyborczych zgodnych z uchwała PKW jesteś w dobrym miejscu.
Produkuję dla urzędów, wszystkie cztery rodzaje urn zgodne z UCHWAŁĄ PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 21 marca 2016 r.
Zobacz więcej naszych przykładów realizacji pojemników i pudełek z pleksi i poliwęglanu
Przezroczysta urna wyborcza do głosownia musi być stosowane we wszystkich wyborach i referendach w Polsce od dnia 1 lipca 2016 r.,
to znaczy:
- w wyborach do Sejmu,
- wyborach Prezydenckich,
- w wyborach samorządowych,
- wyborach uzupełniających do Senatu,
- referendach ogólnokrajowych i lokalnych,
Zgodnie z uchwała Państwowej Komisji Wyborczej do głosowania muszą być stosowane urny wyborcze zgodne z wzorem opisanym w uchwale. Uchwała dotyczy lokali wyborczych:
- w kraju,
- za granicą,
- oraz na polskich statkach morskich.
Urny wyborcze przezroczyste
Wariant urny nr 1.
Urna dla obwodów do 750 wyborców, dostosowana jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.
- pojemność 0,49 m3
- wysokość 100 cm
- wymiary pokrywy 75 x 75 cm
- wymiary dna 67 x 67 cm
Wariant urny wyborczej nr 2.
Urna wyborcza dla obwodu głosowania powyżej 750 wyborców.
- pojemność 0,81 m3
- wysokość 120 cm
- wymiary pokrywy 98 x 78 cm
- wymiary dna 88 x 71 cm
Wariant urny wyborczej nr 3
Urna wyborcza dla obwodu głosowania powyżej 750 wyborców, dostosowana dla wyborców niepełnosprawnych.
- pojemność 0,80 m3
- wysokość 100 cm
- wymiary pokrywy 98 x 80 cm
- wymiary dna 67 x 67 cm
Wariant urny wyborczej nr 4
Pomocnicza urna wyborcza, przenośna dla obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej i w domach pomocy społecznej.
- pojemność 0,11 m3
- wysokość 65 cm
- wymiary pokrywy 45 x 45 cm
- wymiary dna 40 x 40 cm
o.
Urny wyborcze do głosowania możemy podzielić na:
- urny wyborcze z materiału nieprzejrzystego go głosowania tajnego, urna wyborcza nieprzezroczysta gwarantuje to, że nie będzie widać skreśleń, w urnie wyborczej nieprzezroczystej nie będzie widać kto jak głosował.
- urny wyborcze przezroczyste z materiału bezbarwnego do głosowania jawnego, urna wyborcza przezroczysta ma sens wtedy kiedy chcemy być pewni, że przed rozpoczęciem i zaplombowaniem urna wyborcza była na pewno pusta.
Urny wyborcze – pytania i odpowiedzi
Gdzie jest opisany obowiązujący wzór urn wyborczych?
W Polsce podczas wyborów do głosowania muszą być używane urny, które są wyprodukowane zgodne z wzorem opisanym w uchwale przez Państwową Komisję wyborczą. Obowiązujący w Polsce wzór urn wyborczych jest opisany w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej.
Jak jest zbudowana uran wyborcza?
Urna wyborcza do głosowania zbudowana jest przezroczystej przykrywki z otworem przeznaczonym do oddawania głosów przez wyborców podczas głosowania oraz przezroczystej skrzyni, której wymiar zależy od ilości wyborców.
Kto ma obowiązek zapewnienia Urn wyborczych?
Zgodnie z Kodeksem wyborczym obowiązek taki mają poszczególne gminy. To znaczy, że urny wyborcze zamawiają gminy (miasta).
Kto ma obowiązek sprawdzenia zgodności dostarczonych urn wyborczych z wzorem w uchwale?
To na Gminach leży obowiązek sprawdzenia zgodności czy dostarczona urna wyborcza jest zgodna z wzorem określonym przez Komisję Wyborczą.
Kto może produkować i dostarczać Gminom urny wyborcze?
Każda firma może dostarczyć Gminie urnę wyborczą. W uchwale Państwowa Komisja Wyborcza nie podaje listy, nie rekomenduje ani nie certyfikuje producentów, ponieważ takie propozycje mogłoby zostać uznane jako działanie niezgodne z zasadę uczciwej konkurencji. Dodatkowo takie rekomendacje, mogłoby mieć wpływ na ceny urn wyborczych dlatego Gminy we własnym zakresie mogą swobodnie wybierać dostawców mając wpływ na wybór najlepszej ceny.
Z jakiego materiału produkowane są urny wyborcze?
Z bezbarwnego poliwęglanu litego.
Jaka jest konstrukcja, jak zbudowana jest urna wyborcza?
Urna wyborcza zbudowana jest pokrywy z otworem przeznaczonym do oddawania głosów przez wyborców podczas głosowania. Ze skrzyni, której rozmiar zależy o ilości wyborców w okręgu wyborczym. Do boków skrzyni zamontowane są uchwyty, rączki do przenoszenie a do dna urny filcowe podkładki. Skrzynia z pokrywą muszą być połączone mechanizmem do blokowania przed otwarciem zaplombowanej urny
Jakie wymagania techniczne stawiane są producentom urny do głosowania?
- ściany nie mogą być łączone za pomocą kątownika
- ściany nie mogą być wykonane bez łączenia ścian w “jednej bryle”
- niedopuszczalne jest stosowanie urn rozkładanych
- niedopuszczalne jest zaginanie górnych krawędzi ścian na zewnątrz, dlatego że powiększy to wymiary pokrywy
- dla usztywnienia konstrukcji, górne krawędzie boków urny muszą być zagięte do jej wnętrza,
- ściany muszą być łączone na nity, uchwała nie określa liczby nitów, urna do głosowania ma być wykonana tak, żeby była trwała
Jakie uchwyty powinny być zastosowane do wygodnego przenoszenia?
Uchwała nie określa konkretnych wzorów uchwytów, rączek. Producent może dowolnie zaproponować gminie wygodne i trwałe uchwyty do przenoszenia urn. Uchwyty muszą zapewnić wytrzymałość przy przenoszeniu wypełnionej kartami do głosowania urny wyborczej. Komisja Wyborcza zaleca uchwyty o trzech (lub więcej) punktach podparcia lub takie uchwyty, które całą powierzchnią przylegają do boków urny.
Jak powinna być blokowana pokrywa do skrzyni?
Uchwała nie określa, jakich należy użyć konkretnych mechanizmów blokowania pokrywy do skrzyni urny wyborczej. Producent ma dowolność wyboru, a mechanizm blokowania powinien gwarantować takie zabezpieczenie pokrywy bez klucza, żeby był prosty do zastosowania i nie osłabiał konstrukcji skrzyni i pokrywy. Zamiast zakręcanych mechanizmów do blokowania, można zrobić w ścianach bocznych i wieku urny otworów umożliwiające założenie plomby plastikowej lub metalowej.
Jaki powinien być rozmiar otworu wrzutowego w pokrywie?
Otwór wrzutowy w pokrywie urny wyborczej musi mieć 30 mm szerokości, a długość musi pozwalać na wrzucenie przez wyborców kart do głosowania formacie A4. Uchwała dopuszcza wykonanie zagięcie krawędzi otworu wrzutowego do środka pokrywy, pozwoli to usztywnić konstrukcję pokrywy.
Czy urna wyborcza powinna mieć nóżki?
Tak. Nóżki powinny być wykonane z filcu i ułatwiać przesuwanie wypełnionej urny po gładkiej podłodze. Podkładki z filcu muszą być na tyle cienkie, żeby nie zwiększać wysokości urn wyborczych.
Czy na ścianach i pokrywie mogą być umieszczone symbole narodowe albo elementy ozdobne?
Uchwała Komisji Wyborczej o wzorach urn wyborczych nie przewidują umieszczania na ścianach urny ani na pokrywie żadnych symboli narodowych ani żadnych elementów ozdobnych.
Którą urnę należy stosować w małych obrębach do 100 wyborców
W obrębach wyborczych do 100 wyborców może być stosowana pomocnicza urna do głosowania pod warunkiem, że jej wymiary pozwalają na oddanie głosów wszystkim wyborcom ujętym w spisie w danym obwodzie głosowania.